więcej zobacz całą tabelę

Finał Mistrzostw Wielkopolski

Minisiatkówka Chłopców

Złoto i Srebro dla UKS Piątka Turek

Finałowe zmagania w Klubowej Minisiatkówce chłopców zostały rozegrane w dniu 11.05.14 w Jarocinie. Gospodarzem finałów był klub TKS Siatkarz Jarocin. Zawody zostały rozegrane w kameralnej sali ZSP nr 2 w Jarocinie w trzech kategoriach wiekowych – dwójkach, trójkach, czwórkach na trzech boiskach.
Najmłodsi adepci siatkówki reprezentujący Klub UKS Piątka Turek zdobyli złoty i srebrny medal Mistrzostw Wielkopolski dający awans do Turnieju Centralnego o Puchar Kinder + Sport w Drzonkowie.
W poszczególnych kategoriach wiekowych uzyskano następujące wyniki:

CZWÓRKI
Finał Mistrzostw Wielkopolski w kategorii czwórek został rozegrany z udziałem 8 zespołów, które zostały rozlosowane na dwie grupy eliminacyjne. Dalszy system rozgrywek przedstawiał się następująco:
3A – 4B
4A – 3B
1A – 2B
2A – 1B
Przegrani meczów 1 i 2 (o miejsca 7 – 8)
Zwycięzcy meczów 1 i 2 (o miejsca 5 – 6)
Przegrani meczów 3 i 4 (o miejsca 3 – 4)
Zwycięzcy meczów 3 i 4 (o miejsca 1 – 2)

Zespoły grające w grupie B uzyskały następujące wyniki:
Piątka Turek – SP Nr 4 Poznań                       2:0 (11:3, 11:8)
Piast Krotoszyn I – Czarni Ostrowite                 2:0 (11:2, 11:5)
SP Nr 4 Poznań I – Czarni Ostrowite                2:1 (11:5, 9:11, 13:11)
Piątka Turek – Piast Krotoszyn I                     2:1 (8:11, 11:5, 11:7)
Piast Krotoszyn I – SP Nr 4 Poznań I               2:1 (12:10, 5:11, 11:3)
Czarni Ostrowite – Piątka Turek                      0:2 (4:11, 6:11)

SPOTKANIA UKS Piątka Turek

W meczu otwarcia zespół SP Nr 4 Poznań był przeciwnikiem Piątki. W pierwszym secie zawodnicy z Poznania ugrali jedynie 3 punkty i wydawało się że druga odsłona będzie tylko formalnością. Jednak w drugim secie poznańska drużyna zagrała lepiej i zespół Piątki musiała zagrać skuteczniej we wszystkich elementach siatkarskich. Po dość emocjonującej grze wygrana w drugiej partii 11:8 i 2:0 w meczu była po stronie Piątki Turek.

Kolejnym przeciwnikiem był zespół krotoszyńskiego Piasta. Oba zespoły przez trzy sety pokazały dobrą i zaciętą siatkówkę. W pierwszym secie krotoszyński Piast  wygrał 11:8, dopiero w samej końcówce. Druga partia wygrana 11:5 padła łupem zawodników Piątki Turek. Zaciętość i determinacja w grze o każdy punkt w trzecim secie towarzyszyła obu drużyną. W końcówce tie – breaka przewaga była po stronie Piątki, która wygrał 11:7 i 2:1 w meczu.

Ostatnie spotkanie z zespołem z Ostrowitego zostało wygrane przez podopiecznych trenera Pakosa do 4 i 6, co przypieczętowało sukces w grupie B.

Zajęcie pierwszego miejsca w grupie B w dalszej części turnieju za przeciwnika wyznaczyło drugi zespół z grupy A – MKS MOS Turek. Derby Turku w Jarocinie to spora niespodzianka, gdyż przed turniejem liczono na inne rozwiązanie w grupie eliminacyjnej A. Pierwsza odsłona meczu zakończyła się wygraną 11:7 drużyny Piątki. W drugim secie na parkiecie dominował zespół Piątki wygrywając bardzo wysoko 11:3 i w meczu 2:0. Zwycięstwo Piątki zapewniło grę o 1 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski.

Z drugiej pary awans do finału wywalczyła ekipa krotoszyńskiego Piasta, która pokonała 2:0 (11:8, 11:8) drużynę KPS Progress Września. Spotkanie finałowe pomiędzy Piątką i Piastem było rewanżem za mecz eliminacyjny w grupie.

Finał rozpoczął się dość pechowo dla drużyny z Turku, która popełniając błędy w grze obronnej dała wygrać 11:6, pierwszą partię zespołowi z Krotoszyna. Druga osłona zaczęła się pechowo dla turkowian, którzy przy wyniku 4:2 dla Piasta stracili jednego zawodnika z podstawowego składu Kacpra Ochockiego (kontuzja stawu skokowego). Kontuzja i zmiana zawodnika w zespole Piątki Turek zmobilizowały drużynę do lepszej gry. Wyrównana i zacięta walka toczyła się do samego końca drugiej partii. O końcowym zwycięstwie 11:9, Piątki zadecydowały trzy ostatnie wygrane akcje. W ostatnim trzecim secie prowadzenie zmieniało się co kilka wymian. Końcowe akcje w ataku skuteczniej rozegrali zawodnicy Piątki Turek wygrywając 11:8 i mecz 2:1.

Zdobycie Mistrzostwa Wielkopolski zapewniło drużynie UKS Piątki Turek awans do Turnieju Centralnego o Puchar Kinder + Sport w Drzonkowie i rozstawienie w turnieju z pierwszego miejsca.

8. SP Nr 1 Mosina

Do Turnieju Centralnego o Puchar Kinder + Sport w Drzonkowie awans wywalczyły pierwsze trzy zespoły: UKS Piątka Turek, UKS Piast Krotoszyn I, KPS Progress Września.

Awans do Drzonkowa i złoty medal Mistrzostw Wielkopolski drużyna UKS Piątka Turek zdobyła grając w składzie: Michał Malczewski, Dawid Gruszczyński, Kacper Ochocki, Oskar Czekalak, Maciej Apelt, trener Tadeusz Pakos.

DWÓJKI

W finale Mistrzostw Wielkopolski w Minisiatkówce chłopców w kategorii dwójek zagrało 10 drużyn, które zostały rozlosowane na dwie grupy eliminacyjne po 5 zespołów. Drużyny z pierwszych dwóch miejsc tworzyły grupę finałową o miejsca 1 – 4, natomiast zespoły z 3 i 4 miejsc walczyły o lokaty 5 – 8. Ostatnie piąte drużyny zagrały o miejsca 9 – 10.

W meczach eliminacyjnych w grupie B drużyna UKS Piątki Turek I, pokonała kolejno: MUKS Grom Kalisz, UKS Polon II Krotoszyn, IUKS Jedynka Poznań III, UKS Piast Krotoszyn II, po 2:0 i zajęła 1 miejsce w grupie B. Drugim zespołem z grupy B, który awansował do finałowej czwórki była ekipa kaliskiego Gromu. Awans z grupy A do pierwszej czwórki wywalczyły zespoły: UKS Polon Krotoszyn I, GKS Rzemieślnik Kwilcz I.

W walce o medale duet Piątki Turek w pierwszym meczu zmierzył się z wielką niewiadomą turnieju zespołem z Kwilcza. Euforia po wygraniu pierwszej partii do 7 przez Piątkę Turek podziałała negatywnie na podopiecznych trenera Pakosa, którzy w drugiej odsłonie ulegli do 8. W trzecim secie obie drużyny walczyły zacięcie i z determinacją punkt za punkt i dopiero w końcówce trzeciego seta 3 punktowe zwycięstwo 11:8 i 2:1 w meczu odniósł zespół Rzemieślnika Kwilcz. Porażka na początek finałowej rozgrywki nie napawała optymizmem.

Jednak w kolejnym meczu przeciwko zespołowi z Kalisza chłopcy z Piątki Turek pokazali dobrą i skuteczną siatkówkę wygrywając 2:0 w setach 11:8 i 11:8.
Dwa mecze przerwy i chwila odpoczynku dla Piątki przyniosły porażkę zespołu z Kwilcza. Porażka zespołu z Kwilcza ponownie otworzyła sprawę mistrzostwa, ale by je zdobyć należało wygrać z drużyną Polonu Krotoszyn wysoko.

W ostatnim meczu zespół Piątki Turek zagrał przeciwko krotoszyńskiemu zespołowi. Dwa bardzo zacięte i wyrównane sety zakończyły się zwycięstwem 11:8 i 11:8, drużyny UKS Piątka Turek.
I po ostatnim meczu w końcowej klasyfikacji trzy zespoły: Rzemieślnik Kwilcz, Polon Krotoszyn i Piątka Turek, zdobyły po 5 punktów. W myśl nowego regulaminu o końcowej klasyfikacji przy równej liczbie dużych punktów miał zadecydować lepszy stosunek małych punktów.