Kadeci Mistrzami Województwa w Gimnazjadzie

Kadeci naszego klubu  uczący się w Gimnazjum nr 1 w Turku wygrali 11. edycję Gimnazjady Województwa Wielkopolskiego w piłce siatkowej chłopców.

Turniej finałowy Gimnazjady rozegrano w thali widowiskowo-sportowej w Turku. Do finału ponadto awansowały  gimnazja: z Gostynia (zawodnicy klubu Kaniasiatka Gostyń), z Krotoszyna (zawodnicy klubu UKS Piast Krotoszyn) i Kalisza (zawodnicy klubu MUKS Tornado Kalisz).

Nasi zawodnicy odnieśli  2  zwycięstwa po 2- 0 i  zwyciężyli w turnieju. Na drugim miejscu rozgrywki zakończyli reprezentanci gimnazjum z Gostynia, a na trzecim Krotoszyna.

Nagrody indywidualne przypadły:

MVP – Adam Banasiak;

Najlepiej atakujący – Robert Wróbel;

Najlepiej przyjmujący – Szymon Sypniewski;

Najlepszy zawodnik z Turku – Dariusz Iwaniak.

Tym samym nasi kadeci zostali Mistrzami XI edycji Wielkopolskiej Gimnazjady i tym samym awansowali do Mistrzostw  Polski, które odbędą się w dniach 15 – 20  czerwca 2010 roku w Siedlcach.

Szanowni Czytelnicy !

– Sponsorzy –Sympatycy –Kibice - Zawodnicy  -

Po tym sukcesie pojawiło się wiele różnych komentarzy na temat naszej lokalnej siatkówki. Korzystając z chwili chciałbym wyjaśnić kilka nurtujących sympatyków siatkówki spraw.

Tworząc ten klub 7 lat temu miałem na celu zbudowanie siatkówki w Turku na wysokim poziomie przechodząc po kolei wszystkie szczeble od mini piłki siatkowej poprzez wszystkie kategorie młodzieżowe, a skończywszy na siatkówce seniorskiej.

Powoli się to udaje kończąc każdy kolejny szczebel spektakularnym sukcesem.

Początki właśnie z tą grupą to minisiatkówka czyli klasy 4 – 6 zakończone 3 tytułami Wicemistrzów Wielkopolski, 8 i 5 miejscem w Polsce a na podsumowanie tego okresu wygranie Mistrzostw Polski klas szóstych.

Sukcesy w ”mini” były dobrym prognostykiem przed przejściem do kategorii młodzieżowych.

Moje doświadczenie trenerskie skłoniło mnie do podjęcia współpracy z Gimnazjum nr 1 w Turku, gdzie wspólnie z panią dyrektor Izabelą Lis i wychowawcą Waldemarem Staszakiem stworzyliśmy na bazie zawodników  naszego klubu klasę sportową o profilu siatkówki. Współpraca ta była o tyle dobra, że chłopcy trenowali 2 razy dziennie, a na efekty nie trzeba  było długo czekać.

Na zakończenie kategorii młodzika tj. w  2009 roku zostali po raz 4 Klubowymi Wicemistrzami Wielkopolski i zajęli wysokie 5 miejsce w Polsce najwyższe w historii  młodzieżowej siatkówki w Turku.

W tym samym roku zostali również Wicemistrzami w X Wielkopolskiej Gimnazjady.

Rok 2010  w klubowych rozgrywkach kadeta był równie udany. W lutym chłopcy zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Wielkopolski i Ćwierćfinalistami Mistrzostw Polski (dla mnie osobiście to największy jak do tej pory sukces w historii klubu).

Awans do półfinału się nie udał, jednak na „otarcie łez” zostali Mistrzami Wielkopolski w XI Gimnazjadzie (a tak nawiasem mówiąc gdyby nie wygrali tej Gimnazjady byłoby to wielką porażką, przy tak wielkiej pracy, którą wykonali).  Pozostaje jeszcze przyszły rok na podsumowanie kategorii kadeta, w którym chcemy odnieść kolejny sukces.

Szanowni Sponsorzy powstał zespół, który za rok, za dwa, za trzy zdominuje rozgrywki seniorskie. W tym roku Ci 15-16 -17 letni chłopcy utrzymali się w III lidze A seniorów co jest kolejnym sukcesem najmłodszego zespołu w tej klasie rozgrywkowej. To świadczy o wysokim poziomie sportowym tych młodych zawodników i ciągłym podnoszeniu swoich umiejętności.

Dlatego apeluję o to aby ten zespół utrzymać!

W dużej mierze zależy to od Waszej hojności, ponieważ środki finansowe, którymi dysponujemy są nieadekwatne do potrzeb związanych z grą na tak wysokim poziomie (roczny koszt wynajmu hali sportowej to około 40 tysięcy złotych, a udział tylko w trzech turniejach rangi mistrzowskiej kadetów: Finał Mistrzostw Wielkopolski, 1/8 finału Mistrzostw Polski i 1/4 Finału Mistrzostw Polski to koszt rzędu 13 tysięcy złotych. Aż strach pomyśleć co by było gdybyśmy awansowali do 1/2  Finału Mistrzostw Polski, a proszę mi wierzyć było blisko).

Na koniec chciałbym odnieść się do informacji zamieszczanych w lokalnej prasie przez naszych konkurentów siatkarskich klub MKS MOS odnośnie „armii zaciężnej sprowadzonej do naszego klubu z całej Polski”.

Szanowni Konkurenci każdy kto interesuje się sportem wie, że  kto chce walczyć o najwyższe miejsca w Polsce (a mnie tylko ten poziom sportowy interesuje), a nie o „pietruszkę”, czy to w siatkówce młodzieżowej, czy seniorskiej nie jest w stanie tego zrobić własnymi wychowankami. Dlatego najlepsze kluby w Polsce sprowadzają perspektywicznych zawodników z każdego zakątka kraju. Gdyby polityka kadrowa najlepszych młodzieżowych zespołów w Polsce (Joker Piła, Resovia Rzeszów, AZS Częstochowa itd.) była inna, wówczas  oni też nie zdobywali  by tych cennych medali na Mistrzostwach Polski.

Problem polega tylko na tym, że perspektywicznych chłopców (w Turku i okolicach jest niewielu) przyciągają tylko 2 rzeczy, albo pieniądze albo zespół oczywiście z trenerem gwarantujący sukces.

Andrzej Malczewski

data 11-04-2010