Mistrzostwa Polski - Zabrze 2010

W dniach 04-05.09.2010 roku odbyły się XVI nieoficjalne Mistrzostwa Polski w Mini- Piłce Siatkowej (oficjalnie nazwane Pucharem  Polski). Nasz klub reprezentowały dwa zespoły chłopców i dziewcząt z rocznika 1998, które zajęły odpowiednio 10 i 17 miejsce na 24 startujące zespoły, które awansowały do finału po rozgrywkach wojewódzkich i barażowych.

Wyniki Mistrzostw Polski:

Dziewczęta:

„dwójki"

1.miejsce - UKS Rosario Lubowidz ( woj. mazowieckie)

2.miejsce - UKS Olimpik Mońki (woj. podlaskie)

3.miejsce - Podkarpacie Bobowa (woj. małopolskie)

„trójki"

1.miejsce - UKS Libero Wałcz (woj. zachodniopomorskie)

2.miejsce - MKS MOS Wieliczka (woj. małopolskie)

3.miejsce - UKS Libero Starogard Gdański (woj. pomorskie)

„czwórki"

1.miejsce – MKS MOS Wieliczka (woj. małopolskie)

2.miejsce - UKS Olimpik Mońki (woj. podlaskie))

3.miejsce - UKS Orzeł Malbork i (woj. pomorskie)

Chłopcy:

„dwójki"

1.miejsce - LKPS Borowno (woj. śląskie)

2.miejsce - Akademia Siatkowki im. Arkadiusza Golasia w Ostrołęce (woj. mazowieckie)

3.miejsce - UKS Serbinów BP I (woj. lubelskie)

„trójki"

1.miejsce - UMKS MOS WOLA Warszawa (woj.mazowieckie)

2.miejsce - Wiking I Tomaszów (woj. łódzkie)

3.miejsce - PKS MOS Zbąszyń (woj. wielkopolskie)

„czwórki"

1.miejsce – Volley Team Kujawy (woj. kujawsko-pomorskie)

2.miejsce - AZS UWM Adrenaline Olsztyn (woj.warmińsko-mazurskie)

3.miejsce - AKS Resovia I (woj. podkarpackie)

Składy naszych zespołów na Mistrzostwa Polski w Zabrzu

Chłopcy  - 10 miejsce :

1.     Adam Janiak

2.     Jarosław Macierowski

3.     Adrian Najmrocki

4.     Mateusz Zasiadczyk

Dziewczynki – 17 miejsce:

1.     Daria Nawrocka

2.     Weronika Przygońska

3.     Klaudia Rosiak

4.     Aleksandra Romke

Podsumowując turniej należy pogratulować naszym zespołom za postawę i wolę walki. Naszym chłopcom nie zabrakło umiejętności siatkarskich, zabrakło im trochę parametrów wzrostowych. W 10 najlepszych zespołów w Polsce nasz zespół niestety był najniższy. Natomiast nasz żeński zespół zapłacił „frycowe” za pierwszy start na tak dużej imprezie.

Porażki uczą, dlatego postaramy się wyciągnąć wnioski i w przyszłym sezonie powalczyć o strefę medalową na XVII Mistrzostwach Polski.

Zarząd

Oczekiwania przed mistrzostwami były o wiele większe (medalowe), niestety zajęliśmy odległe miejsca, z różnych powodów. Najważniejszy powód to kooptacja – czyli tworzenie na te najważniejsze zawody w Polsce  sztucznych zespołów z 2 -3 trzech klubów z województwa po to by zostać Mistrzem Polski (nieoficjalnym).

Dlatego szczególne Gratulacje składam medalistom nieskooptowanych zespołów. Moim zdaniem kooptacja nie jest „fair play” w stosunku do zespołów, które uczestniczą w zawodach tylko zawodnikami ze swoich klubów.  Dzięki kooptacji poziom zawodów jest na pewno wyższy, ale tak prawdę pisząc to nie wiadomo jaki klub został Mistrzem Polski w danej kategorii wiekowej.

W 2006 roku zniesiono kooptację w kategorii kadetów , wcześniej zrobiono to w kategorii młodzików i juniorów. Powyższe zmiany były wynikiem podjętych przez Wydział ds. młodzieży PZPS starań o uporządkowanie systemu rozgrywek młodzieżowych o Mistrzostwo Polski w relacji klubowej. Zniesienie kooptacji we wszystkich kategoriach wiekowych było podstawą rzetelnej rywalizacji pomiędzy klubami. Mistrzostwa województw były i są zaś rozgrywane na Turnieju Nadziei Olimpijskich i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży jako logiczna kontynuacja szkolenia kadr wojewódzkich. Zapomniano jednak o Minisiatkówce, co prawda w „mini” jeszcze nie ma oficjalnych Mistrzostw Polski i pewnie długo nie będzie, a szkoda bo w końcu trzeba byłoby docenić tych Trenerów, którzy pracują z najmłodszymi siatkarskimi adeptami.

Dlatego nasuwa mi się pytanie do organizatorów turnieju w Zabrzu – Pucharu Polski, czy jak mówią trenerzy w światku mini –siatkarskim Mistrzostw Polski, skoro na szczeblu województw grają drużyny klubowe to dlaczego w Zabrzu grają reprezentacje województw?

Kolejne pytanie mam do Wydziału Szkolenia ds. Młodzieży PZPS – dlaczego turnieju w Zabrzu nie nazwać oficjalnie Mistrzostwami Polski w Minisiatkówce ?

Analizując przyczyny tak odległych miejsc naszych zespołów dochodzę do wniosku, że nasi trenerzy muszą jeszcze lepiej i efektywniej pracować aby w przyszłości wygrywać nawet ze „skooptowanymi” zespołami tak jak mój zespół to zrobił w 2007 roku.

Andrzej Malczewski

data 11-09-2010